صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / هر چه که درباره میدرنج باید بدانیم

هر چه که درباره میدرنج باید بدانیم

مزایا و تفاوتهای میدرنج

بلندگوهای میان رده یا همان میدرنج در مقابل اسپیکرهای حرفه ای: کدام میتواند بهتر باشد؟

اگر از علاقه مندان به موسیقی هستید، برای خرید یک اسپیکر خوب باید کلی در بازار های صوتی و تصویری جستجو کنید. اما یافتن اسپیکرهای خوب و حرفه ای کار آسانی نخواهد بود.شکل ها و مدل های مختلفی از اسپیکرها وجود دارد که یافتن بهترینشان کمی سخت است.

بین بلندگوهای میدرنج و بلندگوهای کامل به سراغ کدام برویم؟

در مرحله اول، اسپیکرهای حرفه ای و تمام برد محدوده فرکانس شنیداری بالایی تولید می کنند اما اسپیکرهای میان رده کیفیت صدای متوسطی را ارائه می دهند ولی قابلیت تنظیم بیشتری هم دارند. اسپیکرهای میدرنج معمولاً مخروطی شکل هستند و از خانواده اسپیکرهای کامپوننت هستند، در حالی که اسپیکرهای فول رنج دارای دو بلندگو با محور مرکزی یکسان و درایورهای زیاد هستند.
این دلابل فقط تعدادی از تفاوتهای این دو نمونه است در ادامه برای راحتی شما ما جزئیات بیشتری را توضیح خواهیم داد.

اسپیکرهای میدرنج (میان رده) و فول رنج (کامل) چیست؟

محدوده فرکانس اسپیکر برای اندازه گیری مدت زمان یک محدوده صدا است که می تواند تولید کند، این بستگی به محدوده اعداد دارد، یعنی عدد کمتر به معنای صدای کمتر است.
در بیشتر طرح‌های اسپیکر، از شبکه متقاطع برای تولید فرکانس استفاده می‌شود، برای انتقال باندهای فرکانسی خاص، درایورهای مختلف استفاده می شود.البته اغلب چندین درایور در طراحی اسپیکرها استفاده می شود در نتیجه، بلندگوهایی با چندین درایور به طور موثر محدوده فرکانس‌های متفاوتی را تولید می‌کنند این فرکانس ها در مجموع جریان صوتی را تشکیل می دهند.
بنابراین، ابتدا فقط، بیایید بر اساس این مقاله صحبت کنیم که اسپیکرهای میان رده و فول رده چه هستند؟

بلندگوی میدرنج

بلندگوهای میدرنج (میان رده)

اسپیکرهای متوسط برای ارائه فرکانس در مرکز طیف ساخته شده اند و فرکانس آنها معمولاً از 150 تا 5000 هرتز متفاوت هستند اسپیکرهای میان رده به تنهایی صدای خوبی ندارند بنابراین، آنها را به لوازم جانبی های دیگر برای تولید صدایی بهتراضافه می کنند. شاید تولید صداهای میان رده همانطور که از نامش پیداست مهمتر باشد
زیرا اکثر صداهای قابل شنیدن در این محدوده فرکانسی تولید می شوند موسیقی های مختلف در این بلندگوها خوب به نظر می رسند.

بلندگوهای برد کامل

اسپیکرهای کواکسیال معمولاً به عنوان بلندگوهای “تمام برد” شناخته می شوند این به این دلیل است که آنها می توانند طیف وسیع تری از فرکانس های صوتی را با یک واحد تولید کنند این بلندگوها از همان نوع درایورهایی که بلندگوهای کامپوننت دارند استفاده می کنند این بلندگوها معمولاً به عنوان بخشی از بلندگوها که دارای ووفر و تیوتر هستند استفاده می شوند. در اکثر سیستم های صدای فراگیر معمولا از اسپیکرهای کواکسیال استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت اسپیکرهای کواکسیال و کامپوننت

کامپوننت و کواکسیال

با این حال، تمام آنها برای صرفه جویی در هزینه و فضای مورد نیاز در یک واحد ادغام می شوند و یک ووفر با تیوتر قرار گرفته در بالای اسپیکر، معمولی ترین طراحی یک اسپیکر است.
اما اسپیکرهای سه طرفه با یک ووفر، میدرنج و تیوتر عرضه می‌شوند و آنها به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند

بلندگوهای دو طرفه

رایج ترین نوع بلندگوی خودرو، بلندگوی دو طرفه است آنها یک ووفر اصلی برای فرکانس های پایین دارند و همچنین یک تیوتر کوچک در وسط برای فرکانس های بالاتر.

بلندگوهای سه طرفه

بلندگوهای سه طرفه به جز یک ویژگی که مختص به خودشان است مشابه بلندگوهای دو طرفه هستند آنها یک درایور میدرنج اضافی نیز دارند و این برای ارائه وضوح و جزئیات بیشتر در محدوده فرکانس متوسط است.

بلندگوهای چهار طرفه

بلندگوهای چهار طرفه همان پیکربندی بلندگوهای سه طرفه را دارند و در کنار تیوتر استاندارد اضافه می کنند که به آن “super tweeter”  می گویند، این برای رسیدن به فرکانس های فوق العاده بالا هست.

بلندگوهای میان برد

بلندگوهای میدرنج در مقابل بلندگوهای کامل:

هر دو بلندگوی برد کامل و میدرنج گزینه های عالی برای صدای با کیفیت خودروی شما هستند با این حال، صرفاً به این دلیل که ظاهری مشابه هم دارند، به این معنی نیست که آنها فعالیت های یکسانی را انجام می دهند بنابراین، نگاهی اجمالی به تفاوت های آنها می اندازیم.
انتخاب بین این دو بلندگو بسیار سخت میتواند باشد به همین دلیل است که در زیر تمام ویژگی های این دو اسپیکر را به تفصیل مورد بحث قرار داده ایم

کیفیت صدا

پاسخ فرکانسی بلندگوهای میدرنج حدود 150 هرتز تا 5 کیلوهرتز است و درایورهای میان برد برای تولید محدوده میانی طیف فرکانس طراحی شده اند
با این حال، پاسخ های فرکانسی درایورهای مختلف میان رده کاملاً متمایز است. این کراس اوورهای بلندگوی متمایز باندهای فرکانسی متفاوتی را به این درایورها ارسال می کنند، در نتیجه، بیان یک محدوده خاص فرکانسی با قطعیت تمام چالش برانگیز است.
ووفر برای اسپیکرهایی با درایور میان رده لازم هستند تا بتواند با رده پایین ها کار کنند آنها همچنین دارای یک تیوتر برای پوشش سطح بالا صدا برای ایجاد طیف وسیعی از فرکانس های شنیداری هستند،
اما بلندگوهای برد کامل به طور قابل توجهی بهتر از بلندگوهای تک مخروطی معمولی پایین رده صدا دارند وبرای بهبود کیفیت صدا اضافه شده‌اند و در این میان وظیفه تولید صدا بین آنها تقسیم می شود. این اجازه می دهد تا طیف وسیعی از صداها ایجاد شوند،

بلندگوهای برد کامل فرکانس های زیر 100 هرتز را بازتولید نمی کنند همچنین ممکن است متوجه تداخل فرکانسی شوید. ساب ووفرها معمولاً برای این مورد استفاده می شوند زیرا صدای باس قوی تر و منفجر کننده تری تولید می کنند.

همانطور که تحلیل کردیم، به این دلیل است که درایورهای صدا خیلی به هم نزدیک هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اسپیکر قابل حمل

برای خرید اسپیکر بصورت تخصصی با تحویل و تست در محل و بصورت خرید عمده و تک با پایینترین قیمت بازار از اینجا دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *