صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / انتخاب اسپیکر با امپدانس متفاوت

انتخاب اسپیکر با امپدانس متفاوت

هر چیزی که راجع به امپدانس بلندگو باید بدانیم

در تجهیزات صوتی با کیفیت امپدانس بسیار کمتر است تقریباً برای هر اسپیکر یا هر هدفونی که میخرید، روی جعبه یا محصول مشخصات امپدانس اندازه‌گیری شده بر حسب اهم (با نماد Ω) نوشته شده است. البته به ندرت روی بسته‌بندی و دستورالعمل‌های محصول ارائه شده توضیح می‌دهند که آن چیست و یا چرا برای شما می تواند اهمیت داشته باشد.

امپدانس مانند راک اند رول (سبکی از موسیقی عامه‌پسند است که در ایالات متحده و در اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ آغاز شد و تکامل یافت) عالی است و درک همه چیز در مورد آن پیچیده است، اما برای فهمیدن امپدانس نیازی به دانستن همه چیز و همه موارد را راجع به آن نخواهید داشت.

لذت گوش دادن به موسیقی

 

مثالی درباره امپدانس اسپیکر

هنگامی که در مورد چیزهایی مانند وات، ولتاژ و توان صحبت می شود، بسیاری از نویسندگان که صدا را به تحریر در می آورند و آن را با نوشتن ملمووس می کنند از تشبیه جریان آب در لوله استفاده می کنند زیرا این قیاسی است که افراد می توانند آن را تجسم کنند و با آن ارتباط برقرار کنند.
به عنوان مثال اسپیکر را به عنوان یک لوله در نظر بگیرید، سیگنال صوتی – موسیقی شما – به عنوان جریان آب در لوله عمل می کند. هرچه لوله بزرگتر باشد، آب راحتتر از آن عبور می کند. لوله های بزرگتر نیز حجم بیشتری از آب جاری را کنترل می کنند. یک اسپیکر با امپدانس کمتر مانند یک لوله بزرگتر است که سیگنال الکتریکی بیشتری را از خود عبور می دهد و به آن اجازه می دهد راحت تر جریان یابد.
در نتیجه، تقویت‌کننده‌هایی را مشاهده می‌کنید که دارای 100 وات در امپدانس 8 اهم یا 150 یا 200 وات در امپدانس 4 اهم هستند. هرچه امپدانس کمتر باشد، الکتریسیته (سیگنال یا موسیقی) راحت تر از طریق بلندگو جریان می یابد.
بسیاری از تقویت کننده ها برای کار با بلندگوهای 4 اهم طراحی نشده اند. با استفاده از قیاس لوله، می‌توانید لوله بزرگتری را در آن قرار دهید، اما تنها در صورتی آب بیشتری (صوتی) حمل می‌کند که پمپ (تقویت‌کننده) آنقدر قوی باشد که جریان اضافی آب را تامین کند.

آیا امپدانس پایین کیفیت بالا را تضمین می کند؟

استفاده از اسپیکر ها و بلندگوهای کم اهم بدون تجهیزاتی که بتواند آنها را پشتیبانی کند، ممکن است باعث شود که تقویت کننده را تا انتها به سمت بالا بچرخانید که می تواند به تجهیزات شما آسیب برساند.
تقریباً هر اسپیکر مدرنی را که می خواهید استفاده کنید و آن را به هر آمپلی فایر مدرنی وصل کنید، قطعا می توانید صدایی بسیار زیاد و بیش از اندازه معمول برای خانه و اتاق نشیمن خود داشته باشید.
بنابراین، مزیت یک بلندگوی 4 اهم در مقابل یک بلندگوی 6 یا 8 اهم چیست؟ خیلی مزیت زیادی ندارد- فقط امپدانس پایین گاهی اوقات نشان دهنده میزان تنظیم دقیق مهندسان هنگام طراحی اسپیکر است.
امپدانس یک بلندگو با بالا و پایین رفتن صدا در گام (یا فرکانس) تغییر می کند. به عنوان مثال، در 41 هرتز (کمترین نت در یک گیتار باس استاندارد) و حتی امپدانس یک بلندگو ممکن است 10 اهم هم باشد. در 2000 هرتز (محدوده بالایی یک ویولن)، امپدانس ممکن است فقط 3 اهم باشد. مشخصات امپدانس که روی یک بلندگو دیده می شود فقط یک میانگین تقریبی است.
برخی از مهندسان طراح بلندگو و اسپیکر دوست دارند امپدانس بلندگوها را برای صدایی ثابت در کل محدوده صوتی یکنواخت و تنظیم کنند. یک مهندس طراح و تنظیم کننده بلندگو ممکن است از مدار الکتریکی برای صاف کردن نواحی امپدانس بالا استفاده کند. این امر بیشتر به این دلیل است که بلندگوهای 4 اهم در صدای پیشرفته رایج هستند.

امپدانسهای مختلف اسپیکر

آیا سیستم شما می تواند امپدانس را مدیریت کند؟

قبل از خرید یک بلندگوی 4 اهم، مطمئن شوید که تقویت کننده یا گیرنده می تواند آن را تحمل کند. البته ممکن است این امر خیلی قابل لمس و واضح نباشد، اما اگر سازنده تقویت کننده یا گیرنده رتبه بندی قدرت را در 8 و 4 اهم منتشر کند، شما دچار مشکل نخواهید شد. اکثر آمپلی فایرهای مجزا بدون پیش تقویت کننده یا تیونر (تیونر بخشی از گیرنده رادیویی است که سیگنال الکتریکی در فرکانس‌های رادیویی (rf) را از آنتن گرفته و پس از تقویت اولیه، آن را به سیگنالی در فرکانسی معین می‌کند) داخلی می توانند بلندگوهای 4 اهمی را مدیریت کنند، همانطور که اکثر گیرنده های A/V سطح بالا می توانند این کار را انجام دهند.
یک گیرنده نسبتا ارزان ممکن است بهترین گزینه برای بلندگوهای 4 اهم نباشد چون ممکن است در صدای کم خوب کار کند، اما وقتی صدای آن را بالا ببرید ممکن است تقویت کننده قدرت تغذیه بلندگو را نداشته باشد و گیرنده ممکن است به طور موقت خاموش شود یا آن را بسوزانید.

درباره سوئیچ امپدانس چه میدانید؟

برخی از تقویت کننده ها و گیرنده ها دارای یک سوئیچ امپدانس هستند که در پشت آنها قرار دارد که می توانید از آن برای جابجایی بین تنظیمات اهم استفاده کنید. امپدانس را در بالاترین حد خود بگذارید و اسپیکر هایی را خریداری کنید که با تنظیمات امپدانس تجهیزات شما مطابقت دارند تا بهترین عملکرد را بتوانید داشته باشند.

موسیقی یعنی همه چیز

امپدانس بلندگوهای خودرو

در سیستم صوتی خودرو، اسپیکر های 4 اهم معمول هستند. دلیل آن این است که سیستم های صوتی خودرو به جای 120 ولت AC با 12 ولت DC کار می کنند. امپدانس 4 اهم به اسپیکر های صوتی خودرو اجازه می دهد تا توان بیشتری را از یک آمپلی فایر ولتاژ پایین خودرو دریافت کنند. آمپرهای صوتی خودرو برای استفاده با بلندگوهای کم امپدانس طراحی شده اند بنابراین آن را بالا ببرید و از موسیقی لذت ببرید.

مشخصات اسپیکر دی جی مکسیدر 331
اسپیکری در نهایت قدرت تولید کمپانی maxeeder

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *