صفحه اصلی / مقالات / ووفرها و بلندگوهای میان رده و تیوترها چه هستند؟

ووفرها و بلندگوهای میان رده و تیوترها چه هستند؟

مشخصات ووفرها و بلندگوهای میان رده و تیوترها چه هستند؟

ووفرها،اسپیکرها و تیوترها

ووفرها، اسپیکرهای میان رده و تیوترها همه از انواع اسپیکرها هستند. اغلب، هر سه نوع بلندگو در یک محفظه نصب می شوند، اما می توانید هر کدام را در محفظه های مجزا نیز پیدا کنید. بیاییم نگاهی دقیق تر به نحوه کار آنها بندازیم
بلندگوها نوعی مبدل الکتریکی هستند که سیگنال صوتی الکتریکی را به صدا تبدیل می کنند. پرکاربردترین نوع بلندگوی امروزی – بلندگوی پویا – اولین بار در دهه 1920 ساخته شد. از یک میدان مغناطیسی برای حرکت دادن یک دیافراگم انعطاف پذیر به جلو و عقب استفاده می کنند تا امواج صوتی را تولید کنند که همان آهنگ های شیرین و زیبایی هستند که مستقیماً به گوش های ما می رسند. این دیافراگم معمولاً پارچه، پلاستیک یا کاغذ است و اغلب مخروطی شکل است، اگرچه برخی سازندگان بلندگو از طرح‌های متفاوتی استفاده می‌کنند
کلا بلندگوها را بر اساس محدوده صدایی که پخش می‌کنند و طبق هرتز دسته‌بندی می‌کنند. برخی از بلندگوها با برد کامل در نظر گرفته می شوند، زیرا در آنها سعی می شود که تمام فرکانس هایی را که ارسال می شوند را خاموش کنند و مشکلی که می تواند بوجود آید  این است که اندازه این بلندگوها با برد کامل معمولاً میزان صدای خوب آنها را محدود می کند. بلندگوهای کوچک تر با برد کامل نمی توانند به اندازه کافی بیس دریافت کنند و بلندگوهای بزرگتر معمولاً با فرکانس های بالاتر خوب عمل نمی کنند.
سایر بلندگوها در محدوده های مختلف تخصصی تر هستند. ووفرها محدوده پایین‌تر را کنترل می‌کنند، بلندگوهای میان‌رده محدوده متوسط را کنترل می‌کنند و تیوترها بالاترین برد را کنترل می‌کنند. این بلندگوهای مجزا را کنار هم قرار دهید و صدایی بسیار کاملتر و دقیق تر از صدایی که با یک بلندگوی با برد کامل دریافت می کنید، خواهید داشت.

ووفرها چه کاری انجام می دهند؟

ووفرها برای کنترل محدوده فرکانس پایین (امواج صوتی) برای یک سیستم بلندگو ساخته شده اند و بسته به نیاز شما انواع مختلفی دارند. اگرچه همه آنها بسیار شبیه به هم ساخته شده اند، تفاوت های مشخصی بین هر نوع وجود دارد.

ووفر استاندارد:

یک ووفر استاندارد فرکانس هایی از 20 هرتز تا 2000 هرتز (2 کیلوهرتز یا 2 کیلوهرتز) تولید می کنند. ووفرها اغلب با صدای بم خود که از موج سینوسی فرکانس پایین تر می آیند مشخص می شوند. معمولاً ووفرهای استاندارد را به عنوان بخشی از بلندگوهای سطح بالاتر خواهید دید که شامل یک ووفر و تیوتر (تنظیمی که به عنوان بلندگوی دو طرفه شناخته می شود) یا یک ووفر، تیوتر و اسپیکر می شود.


ساب ووفر:

ساب ووفرها فقط قادر به تولید صداهای کمتر از 200 هرتز در سیستم های مصرف کننده هستند. آنها از یک یا چند ووفر تشکیل شده اند که اغلب در داخل یک محفظه چوبی نصب می شوند. اگرچه گوش انسان فقط قادر به دریافت فرکانس کمتر از 12 هرتز است، ساب ووفرهایی که در فرکانس‌های پایین‌تر کار می‌کنند، اگر شنیده نشوند، فقط قابل لمس هستند. ساب ووفرها رایج ترین افزونه برای تنظیم بلندگوهای خانگی هستند. آنها معمولاً در محفظه ایزوله خود قرار می گیرند و ضربه سطح پایینی را ارائه می دهند که با ووفرهای استاندارد نمی توانید به دست آورید.

مید ووفر:

مید ووفرها درست در وسط محدوده «ووفر» قرار می گیرند که از 200 هرتز -5 کیلوهرتز وارد می شوند. این بلندگوها با داشتن چنین طیف وسیعی از فرکانس، بهترین کیفیت صدا را از 500 هرتز تا 2 کیلوهرتز تولید می کنند.

ووفر روتاری:

ووفر چرخشی بلندگویی به سبک ووفر است که به جای استفاده از شکل مخروطی، از حرکت سیم پیچ برای تغییر گام مجموعه ای از پره های فن استفاده می کند. از آنجایی که گام تیغه ها توسط تقویت کننده صدا تغییر می کند، توان مورد نیاز بسیار کمتر از ساب ووفر معمولی است. آنها همچنین در ایجاد صداهای بسیار زیر 20 هرتز، پایین تر از سطح عادی شنوایی انسان، بسیار برتر هستند و قادرند فرکانس هایی را تا 0 هرتز با فشرده سازی هوا در یک اتاق بسته تولید کنند
در اکثر تنظیمات اسپیکرها، احتمالاً یک ووفر استاندارد به عنوان بخشی از بلندگوهای اصلی خود و احتمالاً یک ساب ووفر اضافی اما مجزا پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : اسپیکر قدی

بلندگوهای میان رده

بلندگوهای میان‌رده و معمولی یا خانگی برای کنترل محدوده «متوسط» طیف، بین ۵۰۰ هرتز تا ۴ کیلوهرتز هدف‌گذاری شده‌اند. این احتمالاً مهمترین محدوده فرکانس است که به دلیل اکثر صداهای شنیدنی مانند آلات موسیقی و صدای انسان در اینجا تولید می شود
از آنجایی که گوش انسان بیشترین حساسیت را به فرکانس میان برد دارد، می تواند در قدرت کمتری باقی بماند و در عین حال صدای خوبی از نظر کیفیت و حجم ارائه دهد. از آنجایی که بلندگوهای میان برد قادر به تولید طیف بسیار کم یا زیاد نیستند، اغلب صدایی کسل کننده یا صاف دارند و برای دریافت سطح کامل صدا به پشتیبانی از ووفر یا تیوتر نیاز دارند.

در پایین بلندگوهای میان رده را می‌بینید که به عنوان بخشی از یک بلندگو استفاده می‌شوند که شامل ووفر و توییتر نیز می‌شود، و همچنین در بلندگوهای مرکزی که اغلب با سیستم‌های صدای فراگیر استفاده می‌شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.


تیوترها :

در انتهای بالای طیف صدا، تیوترهایی داریم که نامشان از توییت بال های پرندگان گرفته شده است و معمولاً محدوده 2 کیلوهرتز تا 20 کیلوهرتز را پوشش می دهند، اگرچه برخی از تیوترهای تخصصی می توانند تا 100 کیلوهرتز بالا بروند
به طور سنتی، تیوترها تقریباً شبیه به سایر اسپیکرها طراحی می شدند – فقط کوچکتر، مشکل اینجاست که صدا در آن فرکانس کاملا جهت دار است، به این معنی که اوج های موسیقی شما زمانی بهترین صدا را دارد که تیوترها به سمت شما نشانه رفته باشند. تیوترهای مدرن شروع به تطبیق نسخه گنبدی می کنند که از یک دیافراگم گنبدی نرم ساخته شده و از فیلم پلی استر، ابریشم یا پارچه پلی استر که با رزین پلیمری آغشته شده است، در آنها استفاده می شود و قادر به پخش صدا در ناحیه وسیع تری خواهند بود.

برای دیدن تمام محصولات مربوط به اسپیکر قدی و خانگی و بلوتوث و انواع دیگر از اینجا دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *