صفحه اصلی / مقالات / چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد

چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد

مقاله چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد

4 دلیل برای اینکه ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد

ساب ووفر جزء جدایی ناپذیر هر سیستم صوتی خانگی یا حرفه ای است. به همان اندازه که در یک سیستم صوتی خوب مهم است، مشکلات کوچک می توانند بسیار خسته کننده شوند به خصوص صدای ترکیدن از نظر ایمنی می تواند بسیار ترسناک باشد اما میتوان جلوی صدای پاپ ساب ووفر را گرفت.

بنابراین، چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد؟

هنگامی که سیگنال صوتی قبل از خاموش شدن آمپلی فایر خاموش می شود، ساب ووفرها صدای پاپ می دهند. این احتمالاً DSP است که خاموش می شود. باید مطمئن شوید که آمپر قبل از DSP خاموش می شود. نقص در آمپلی فایر می تواند باعث ایجاد چنین صدای ناگهانی قبل از توقف ساب ووفر شود.

سردرگم هستید؟ نگران نباشید! ما در کنار شما هستیم در اینجا ما یک راهنمای عیب یابی کامل داریم که هر مشکل را توضیح می دهد.

بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید شروع کنیم!

چرا ساب ووفر من هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد؟

دلایل متعددی می تواند وجود داشته باشد که باعث ایجاد این موضوع در ایجاد نویز شود. در زیر مواردی را بیشتر توضیح داده ایم را فهرست کرده ایم.

مشکل در تنظیمات خودکار

تنظیمات خودکار روشن اغلب می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی DSP ساب ووفر قبل از آمپر شما شود. این باعث می شود که ساب ووفر هنگام روشن شدن صداهای ناخوشایند پخش کند.

دفعه بعد که ساب ووفر خود را خاموش می کنید، بلندگو مشکل را برطرف می کند.

تداخل ساب ووفر بی سیم

تداخل ساب ووفر بی سیم یکی دیگر از دلایل مشکل نویز بلندگو است.

صدای ترکیدن و ترک خوردن ساب ووفر می تواند به دلیل مشکلات در ساختار فیزیکی ساب ووفر، اتصالات ورودی شل، تقویت کننده های ناسازگار، سیگنال های قطع شده و منبع تغذیه معیوب باشد. شما می توانید بسیاری از این مشکلات را خودتان برطرف کنید، اما ممکن است مجبور شوید برخی از قطعات را تعویض کنید.

ساختار فیزیکی مشکل ساز

در صورتی که ساب ووفر شما در ساختار فیزیکی مشکلی داشته باشد، هنگام پخش با صدای بلند، صدایی تو در تو ایجاد می کند. شل بودن اتصالات ورودی و همچنین تقویت کننده های ناسازگار می تواند از دیگر دلایل پاپ ساب ووفر باشد.

ساب ووفر کم قدرت

منبع تغذیه معیوب باعث قطع برق ساب ووفر می شود و منجر به قطع شدن سیگنال ها می شود.

ساب ووفرها اغلب به دلیل کمبود منبع تغذیه کافی، صدای وزوز ناخواسته ایجاد می کنند.

یکی دیگر از دلایل یک ساب ووفر ضعیف، کابل ها و سیم کشی های ساب ووفر معیوب است. استفاده از آمپلی فایرهای کم توان برای ساب ووفرها نیز منجر به ایجاد چنین صدایی می شود.

جلوگیری از پاره شدن ساب ووفر

همه این دلایل می تواند باعث ایجاد نویز در هنگام خاموش کردن ساب خود شود. بنابراین برای درک بیشتر به خواندن راهنمای توضیح داده شده در مورد این مشکلات ادامه دهید.

مراحل عیب یابی

ممکن است از خود بپرسید وقتی ساب ووفر شما صدای پاپ می دهد به چه معناست؟

این بدان معناست که مشکلی در آمپ وجود دارد و به درستی خاموش نمی شود. بسته شدن معیوب منجر به خروج صدای پاپ از ساب ووفر می شود. مشکلات آمپر همچنین باعث می شود که ساب ووفر شما زمانی که صدا خاموش است صدا ایجاد کند.

چند دلیل دیگر وجود دارد که ساب ووفر شما صدای پاپ می دهد. روش های زیادی نیز می تواند این مشکل را حل کند.

پس بیایید آنها را یکی یکی مرور کنیم.

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال ساب ووفر به آمپلی فایر

مرحله 1: تنظیمات خودکار

اگر ساب ووفر شما دارای ویژگی روشن شدن خودکار است، ممکن است لازم باشد آن را غیرفعال کنید. این یک راه حل اساسی است که برای بسیاری از افراد کارآمد بوده است. حالت روشن/خاموش باید از حالت خودکار به ساده روشن یا همیشه روشن تغییر کند.

هنگامی که سیگنال ورودی تشخیص داده می شود، عملکرد بدون خودکار ساب ووفر را به طور خودکار روشن می کند. بنابراین مصرف برق را کاهش می دهد، در نتیجه دمای داخلی نیز کاهش می یابد.

اما ممکن است مشکلاتی در مدارهای داخلی وجود داشته باشد که ممکن است منجر به صدای پاپ شود. ویژگی روشن شدن خودکار می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود که بیشتر منجر به صدای پاپ می شود. بنابراین غیرفعال کردن آن ممکن است صدای بیرون آمدن بلندگو هنگام خاموش شدن را برطرف کند.

مرحله 2: مشکل تداخل ساب ووفر بی سیم

اگر ساب ووفر شما بی سیم است، تداخل ساب ووفر می تواند مشکل ساز باشد. می تواند منجر به عدم کارکرد صحیح ساب ووفر شود. ممکن است تداخل سیگنال دستگاه های دیگر در خانه شما وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که بسیاری از دستگاه ها در خانه شما سیگنال های خود را دارند.

همچنین صدای کلیک ساب ووفر مشکل دیگری است که ممکن است تداخل بی سیم ایجاد کند.

به خصوص دستگاه های هوشمند خانه شما می توانند با سیگنال زیر بی سیم شما تداخل ایجاد کنند. اتصال مستقیم بین ساب و گیرنده شما لازم است. این دو را با یک کابل RCA یا یک کابل ساب ووفر وصل کنید.

اگر مشکل تداخل بی‌سیم باشد، این می‌تواند مشکل پاپ کردن را حل کند. در غیر این صورت، اگر نیاز دارید ساب ووفر را بی سیم نگه دارید، راه های دیگری را امتحان کنید. مانند حرکت دادن ساب ووفر تا زمانی که صدای پاپ قطع شود. اگر جابجایی ساب ووفر برای شما مناسب نیست، سعی کنید سایر دستگاه های بی سیم خود را جابجا کنید.

به خصوص روترهای Wifi یا سایر دستگاه های هوشمند که سیگنال های بی سیم منتشر می کنند. سعی کنید مکان آنها را در خانه تغییر دهید. همچنین می توانید از سپرهای وای فای استفاده کنید. با سیگنال بی سیم و ساب ووفر خود یک مانع بین دستگاه های دیگر ایجاد کنید. این از تداخل بی سیم جلوگیری می کند. همچنین می توانید کاغذ فویل را دور آن بپیچید تا سیگنال ها را دور نگه دارید.

اگر مشکل ادامه داشت، فرستنده ساب ووفر شما نیز ممکن است معیوب باشد.

مرحله 3: تغییر ورودی های صوتی

این شاید شایع ترین دلیل بین همه باشد. هر بار که ورودی صوتی را تغییر می‌دهید، پاپ از طریق ساب ووفر شما شنیده می‌شود.

یک گیرنده AV باید پس از تغییر ورودی صدا، تمام فیش های پیش از خروجی را خاموش کند.

اما فقط برای مدت کوتاهی اگر اینطور نیست، احتمالاً به دلیل عملکرد نادرست دیود و/یا مدار است.

ابتدا سطح بیس ساب خود را پایین بیاورید. این فقط برای کاهش حجم صدای پاپ است.

سپس می توانید به صورت دستی سیگنال ورودی را به صورت جداگانه پیکربندی کنید. سیگنال صوتی به جای استفاده از انتخاب تشخیص خودکار، دریافت خواهد کرد.

با توجه به نوع گیرنده AV شما تعیین می شود.

اما برای آن، ابتدا مطمئن شوید که کنترل ساب ووفر از راه دور شما به درستی کار می کند.

پس از اتمام تنظیمات دستی، آزمایشی را برای تعیین اینکه آیا مشکل همچنان وجود دارد یا خیر اجرا کنید. اگر چنین شد، باید AVR خود را به مرکز خدمات سازنده ارسال کنید. این به عنوان یک معاینه جامع توسط یک متخصص خبره عمل می کند.

تغییر ورودی در ساب ووفر

مرحله 4: آمپر ساب ووفر معیوب

اگر زیرمجموعه یدکی ندارید، می‌توان از این رویکرد برای مشخص کردن مشکل استفاده کرد. ساب ووفر خود را با استفاده از یک اتصال RCA فعال وصل کنید. ابتدا سطح خروجی ساب ووفر خود را کاهش دهید.

سپس چیزی را روی دستگاه پخش DVD خود قرار دهید و به تدریج سطح آمپ ساب ووفر را افزایش دهید. به افزایش آن ادامه دهید تا زمانی که بتوانید موسیقی بشنوید. در صورت شنیدن دوباره صدای پاپ این آمپلی فایر ساب ووفر مشکل دارد. در این شرایط، باید ساب ووفر را برای تعمیر بفرستید.

این یک ایده هوشمندانه است، اما یک هشدار نیز دارد. ما فقط می توانیم بفهمیم که آیا مشکل ناشی از تقویت کننده ساب ووفر است یا خیر.

یک ساب ووفر غیرفعال یا برقی چه در حال پخش باشد چه نباشد صدای زمزمه یا وزوز ایجاد می کند. اگر ساب ووفر به پریز برق AC وصل باشد، می توانید صدای زمزمه 60 هرتزی را بشنوید.

بیشتر بخوانید: چگونه صدای زمزمه ساب ووفر را از بین ببریم

مرحله 5: گیرنده AV معیوب

این امکان وجود دارد که گیرنده یا آمپر شما سیگنال های خرابی را به ساب ووفر شما ارسال کند. با اتصال منبع دیگری می توانید تشخیص دهید که آیا مشکل وجود دارد یا خیر. هر منبع دیگری به طور مستقیم به ساب ووفر می تواند به شما در تشخیص مشکل کمک کند.

تغییر ورودی‌ها یا حالت‌های گوش دادن باعث می‌شود ساب ووفر صدایی شبیه به پاپ ایجاد کند که نشان می‌دهد جک پیش از خروج قطع نشده است. خاموش نبودن جک پیش از خروج برای مدت طولانی نیز می تواند منجر به صدای پاپ شدن شود. این نشان دهنده خرابی مدار در گیرنده RV است.

ووفر یدکی ندارید؟ نگران نباش! می توانید گیرنده AV فعلی را با گیرنده یدکی تغییر دهید. آزمایشی را انجام دهید تا ببینید آیا AVR صدای پاپ را از ساب ووفر ایجاد می کند یا خیر.

اگر مشکل همچنان برطرف نشد، ممکن است مشکلات دیگری وجود داشته باشد.

همه رویکردهای عیب یابی ذکر شده به ساب ووفر شما به عنوان منبع مشکل اشاره می کنند.

مرحله 6: ساب ووفر کم قدرت

به طور معمول کم‌توان کردن یک ساب مشکلی نیست. اما مشکل از زمانی شروع می شود که به یک آمپر وصل می شود. آمپر باید بیش از حد کار کند تا کمبود برق را جبران کند.

همچنین صدای بیرون آمدن بلندگو هنگام روشن شدن نیز ممکن است ناشی از این مشکل باشد. این می تواند در بسیاری از موارد منجر به صدای پاپ شود. مراقب روشن نگه داشتن فیلتر پایین گذر ساب ووفر خود باشید.

نمونه ای از آن در خودروها بسیار دیده می شود. زمانی است که ساب ووفر هنگام شتاب دادن صدا ایجاد می کند. این زمانی است که ووفر به دلیل شتاب، قدرت کافی دریافت نمی کند.

بنابراین بررسی کنید که آیا ووفر خود را با مقدار لازم تغذیه می کنید یا خیر. بررسی کنید که آیا قطع برق ساب ووفر با آمپر مطابقت دارد یا خیر. اگر اینطور نیست، باید کمی تلاش کنید.

گرفتن یک تثبیت کننده ولتاژ، مانند کندانسور، یک پاسخ عالی است.

مرحله 7: کابل های معیوب

همانطور که می دانیم صدای ترکیدن همیشه نتیجه وقفه در اتصال الکتریکی است. بنابراین کابل های فرسوده یا شکسته می توانند این مشکل را به دلیل وقفه در اتصال ایجاد کنند.

انواع ساب ووفر مطرح بازار

کابل ها را تعویض کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است. آسیب دیدگی سیم ها را بررسی کنید. همچنین، اتصالات شل را بررسی کنید. زیرا اتصال معیوب می تواند منبع مشکل باشد. همچنین می تواند به دلایل مختلفی منجر شود که ساب ووفر با کامپیوتر کار نمی کند.

گاهی اوقات رفع یک اتصال شل می تواند مشکل ترک خوردن را حل کند. اگر هر کابلی فرسوده یا شکسته باشد، باید تعویض شود.

شما همچنین با ساب ووفر خود روبرو خواهید شد که به دلیل افزایش سن صداهای تق تق می دهد. سال‌ها فرسودگی و پارگی اضافه شده با دیسک‌های موجدار پاره‌شده، باعث می‌شود ساب ووفر شما تا حدودی صدای کوبش عجیبی را ارائه دهد.

 

سوالات متداول

چرا ساب ووفر من صدای پاپ می دهد؟

ساب ووفر به دلیل شکل موج های مربعی، سیگنال های مخروطی نامناسب یا تنظیمات بیش از حد، صدایی پخش می کند. صداهای تغییر شکل یافته منعکس کننده عدم تطابق بین ورودی و خروجی، بسته به مشخصات بلندگو هستند. صداهای ترکیدن نیز ممکن است ناشی از شل شدن سیم کشی باشد.

آیا صدای پاپ می تواند ساب ووفر من را پاره کند؟

بله، صدای پاپ می تواند آنقدر خطرناک باشد که ساب ووفر شما را منفجر کند. به طور معمول می تواند بی ضرر باشد، اما در استفاده طولانی مدت، می تواند خطرناک باشد. به دلیل گرمای بیش از حد می تواند منجر به سوختن سیم پیچ شود. مخصوصاً وقتی به آمپر وصل باشد، خطرناک تر است.

چگونه متوجه می شوید که ساب ووفر خود را منفجر کرده اید؟

اگر ساب ووفرها ولتاژ زیادی به آنها داده شود یا سیگنال ناقصی به آنها داده شود، ممکن است منفجر شوند. به صدا گوش کن سپس از یک مولتی متر برای بررسی اینکه آیا سیم پیچ ها باد کرده اند استفاده کنید تا مشخص شود که ساب ووفر شما باد کرده است یا خیر.
این یک مجموعه از عیب یابی بود امیدواریم که متوجه شده باشید که چرا ساب ووفر هنگام خاموش شدن صدای پاپ می دهد.

هنگام عیب یابی، ایمنی خود را در اولویت قرار دهید. برق می تواند بسیار خطرناک باشد.

موفق باشید و سربلند باشید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *