صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / اسپیکرهای پسیو و اکتیو چیست؟

اسپیکرهای پسیو و اکتیو چیست؟

اسپیکرهای پسیو و اکتیو چیست؟

تفاوت اسپیکرهای پسیو و اکتیو (فعال و غیرفعال)

آیا در مورد تفاوت بین اسپیکرهای فعال و غیرفعال ( پسیو و اکتیو ) سردرگم هستید؟ در ادامه با ما همراه باشید

تفاوت اسپیکرهای پسیو و اکتیو

در ساده‌ترین شکل، سیستم‌های استریو hi-fi سنتی از یک جزء منبع، یک تقویت‌کننده یکپارچه و یک جفت اسپیکر پسیو تشکیل شده‌اند.

اما اگر مسیر سیگنال را تجزیه کنید، می‌توان آن را به تعداد بیشتری از بخش‌های مجزا تقسیم کرد، که بیشتر آنها در این تنظیم ساده با هم جمع می‌شوند.

اسپیکر پسیو (غیرفعال) چیست؟

اسپیکر پسیو (غیرفعال) چیست؟

در اسپیکرهای (Passive) ابتدا، یک جزء منبع وجود دارد، که قطعه کیتی است که موسیقی را پخش می کند در کل می تواند یک پخش کننده سی دی، پخش کننده موسیقی، پخش کننده ضبط یا حتی یک کامپیوتر یا تلفن باشد. بعد از آن یک بخش پیش تقویت کننده داریم، این بخش بین منابع سوئیچ می کند و سطح صدا را کنترل می کند

اگر دستگاه پخش ضبط دارید، به یک استیج فونو نیز نیاز دارید تا خروجی را از کارتریج خود به سطح خط افزایش دهید و سیگنال را قبل از تغذیه آن به مدار پری امپ یکسان کنید (ما برای سادگی کار، مرحله فونو را از نمودار حذف کرده ایم تا ساده تر جلوه کند).

اکنون به تقویت کننده برق نیاز داریم که شبیه یک ماهیچه عمل میکند و میتواند سیگنال سطح خط را از پری امپ بگیرد و آنقدر آن را افزایش دهد که یک جفت بلندگو را به حرکت درآورد با این حال، این به طور مستقیم به واحدهای درایو بلندگوی شما متصل نیست.

خروجی آن باید از یک شبکه فیلتر متقاطع عبور کند که در یک بلندگوی دو طرفه سیگنال را به فرکانس های بالا (برای رفتن به تیوتر) و هر چیز دیگری برای واحد میانی/باس بزرگتر تقسیم می کند.

اگر بلندگوی سه طرفه دارید، کراس اوور صدا را به سه قسمت تقسیم می‌کند – سه‌بلند، میان‌رده و بیس. این شبکه متقاطع برای کار کردن نیازی به منبع تغذیه ندارد و از این نظر منفعل در نظر گرفته می شود. این کم و بیش مسیر سیگنال در یک تنظیم غیرفعال معمولی است.

و در کل ساختار کلی اسپیکرهای پسیو به شکلی است که فاقد آمپلی فایر داخلی هستند و برای پخش،به یک آمپلی فایر نیاز خواهند داشت.

اسپیکر اکتیو (فعال) چیست؟

اسپیکر اکتیو (فعال) چیست؟

بلندگوهای “Active” از یک آمپلی فایر داخلی به همراه کنترلر صدا بهره میبرند در یک سیستم اکتیو (فعال) همه چیز تا بعد از مرحله پری آمپ یکسان است. سیگنال از پری آمپ به یک شبکه متقاطع فعال می رود در حالی که این کار همان کار کراس اوور را در تنظیم غیرفعال انجام می دهد، در سطح خط (حدود 2 ولت) به جای سطح بلندگو (معمولاً 15-35 ولت) کار می کند.

کار در سطوح سیگنال پایین به این معنی است که اجزای مورد استفاده را می‌توان برای دقت بیشتر به‌ جای کنترل قدرت بهینه کرد. چنین طرحی معمولاً از اجزای فعال و در محصولات پیچیده تر، از نوعی پردازش سیگنال (چه دیجیتال و چه غیر دیجیتال) استفاده می کند تا بهترین نتیجه را از واحدهای درایو دریافت کند.

نتیجه یک شبکه فیلتر است که (به طور بالقوه) در عملکرد خود بسیار دقیق تر است و صدای یکپارچه و بهینه تر را ارائه می دهد.

هر باند فرکانس جدا شده از این سیگنال سطح خط، سپس به یک آمپلی فایر اختصاصی ارسال می‌شود که به تعداد واحدهای درایو که مسئول ارائه آن فرکانس‌ها هستند، تغذیه می‌کند.

بیشتر بخوانید: امپدانس چیست و آیا در انتخاب اسپیکر مهم است؟

اسپیکرهای اکتیو در مقابل پسیو : کدام یک میتواند بهتر باشد؟

تفاوت فنی بلندگوی فعال و غیر فعال

بر روی کاغذ، اسپیکرهای اکتیو دارای مزایای زیادی هستند. طراحی متقاطع آنها کنترل بسیار بیشتری بر سیگنال می دهد و در مقایسه با فیلتر پسیو جایگزین بسیار کمتر در معرض تلفات و اعوجاج قرار می گیرد.

از آنجایی که تقویت توان در طراحی ادغام شده است، می توان آن را برای یک واحد درایو خاص بهینه کرد. از آنجایی که به طور معمول در جعبه تعبیه شده است، نیازی به کابل بلندگو بین این دو نیست تا از هرگونه اعوجاج یا تلفات ناشی از سیم ها جلوگیری شود. به عبارت ساده، چسبندگی بیشتر و کنترل بهتری وجود دارد.

به نظر می رسد این مزایا به اسپیکرهای اکتیو مزیت سخاوتمندانه ای می دهد، اما نکات منفی نیز وجود دارد. نتیجه این است که عملکرد نهایی صدای اسپیکرهای اکتیو به ندرت به خوبی پسیو می تواند باشد.

اسپیکرهای اکتیو از نظر قیمت گرانتر از مدل پسیو هستند اما ارزش قیمت به خرید آنها نسبت به پسیو مقرون به صرفه تر است زیرا از تقویت‌کننده‌های قدرت متعدد تشکیل شده است.

اسپیکرهای اکتیو (Active)

نصب و راه اندازی آسان تر

عدم نیاز آنها به آمپلی فایر و میکسر

توانایی های بالا در زمینه فرکانس خروجی به بلندگوها و ارنج مناسب صدا

عدم نیاز به رعایت فاکتورهای فنی مانند اهم،امپدانس و…

اسپیکرهای پسیو (Passive)

قیمت پائین

عدم نیاز به جریان به برق مجزا

قابلیت ارنج دستی فرکانس به میزان دلخواه

استفاده به عنوان یک بلندگوی سخنرانی مناسب

راه اندازی به وسیله همه مدل آمپلی فایر و میکسر مجهز آمپ (رعایت موازین فنی در استفاده حداکثر توان الزامی است)

و در مورد اسپیکرهای “قدرتمند” ؟

اسپیکر با منبع تغذیه قدرتمند

در حالی که همه اسپیکرهای اکتیو برقی در نظر گرفته می شوند، نباید همه اسپیکرهای برقی را اکتیو نامید.

تفاوت این است که یک اسپیکر برقی دارای مسیر سیگنالی مشابه با تنظیم غیرفعال است، اما تقویت (اغلب هم تقویت کننده قبل و هم تقویت کننده قدرت) در یکی از محفظه های اسپیکر پنهان می شود. همچنین یک اتصال کابل بلندگو بین بلندگو اصلی (که دارای تقویت کننده است) و شریک Slave (غیرفعال) وجود خواهد داشت.

اسپیکرهای فعال با پخش جریانی ؟

در حالی که اسپیکرهای اکتیو دارای مزایای عملکرد واضحی هستند، مختصر بودن آنها همچنین به این معنی است که برای کاربرانی که به دنبال روشی محتاطانه تر و فشرده تر برای گوش دادن به موسیقی هستند جذاب هستند.

به طور فزاینده‌ای شاهد اسپیکرهای اکتیو هستیم که هدفشان این است که عملکردهای بیشتری را در وجود خود قرار دهند – نه فقط تقویت، بلکه ماژول‌های جریان و اتصالات فیزیکی – ایجاد یک سیستم “همه در یک پنل” کامل که نیاز به پنل یا کابل اضافی را به حداقل می‌رسانند. با ویژگی‌هایی مانند قابلیت‌های پیش تقویت‌کننده، ورودی‌های دیجیتال و آنالوگ، سازگاری با بلوتوث و Wi-Fi که مستقیماً با اسپیکرهای اکتیو ترکیب شده‌اند (یا یک جعبه کوچک همراه که سپس با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند)، جایگزینی منظم، جمع‌وجور و کم‌سرعت را برای سیستمی ارائه می‌دهند جدا می کند. هزینه نیز می‌تواند مطلوب‌تر از خرید همه چیز به صورت جداگانه باشد (اگرچه لزوماً نباید انتظار عملکرد یکسانی را از آنها داشته باشید که مجموعه‌ای با قیمتی مشابه از جداکننده‌های کلاس برتر را دارید).

برای خرید محصولات شامل لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر و تجهیزات صوتی و تصویری به قیمت عمده و همکاری از اینجا وارد شوید.

انواع اسپیکرهای قدرتمند

تجهیزات خود را با ارزانترین قیمت و بالاترین کیفیت از همکار اسپیکر و همکار عمده تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *