صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / ساندبار چیست و چگونه کار می کند؟

ساندبار چیست و چگونه کار می کند؟

مقاله جامع ساندبار چیست و چگونه کار می کند؟

ساندبار چیست و چگونه کار می کند؟

اگر با ساندبار آشنا نیستید، اصلا ایرادی ندارد چون خیلی ها نمیدانند و در این امر تنها نیستید. آنها در چند سال گذشته به دلیل پیشرفت سیستم های اسپیکر محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. در مقایسه با یک، سیستم اسپیکر که یک مونتاژ دست و پا گیر بود که به فضای زیادی نیاز داشت واستفاده از  سیم های زیاد و نصب اختصاصی توسط شخصی که واقعاً نصاب باشد چه  نیاز داشت. ما از آن زمان به بعد راه زیادی را پیموده ایم.

بنابراین دقیقاً ساندبار چیست؟

ساندبارها اساساً سیستم‌های اسپیکر نصب آسانی هستند که معمولاً درست زیر تلویزیون قرار می‌گیرند. آنها با جایگزین کردن سیستم اسپیکر داخلی تلویزیون با یک اسپیکر خارجی بهتر کار می کنند. البته قبل از خرید و استفاده مطمئن شوید که ابتدا تحقیقات خود را انجام داده اید که آنها میتوانند برای شما مناسب باشند یا نه.

بسیاری از کاربران می‌پرسند که آیا یک سادبار ساده، مانند Sonos Playbar (در آمازون)، برای جایگزینی یک سیستم اسپیکر فراگیر کافی است یا خیر، در واقع، قبلاً این سؤال را بررسی کرده‌ایم. در حالی که ساندبار یک راه عالی برای بهبود چشمگیر سینمای خانگی شما بدون کار زیاد است، یک سیستم صدای فراگیر اختصاصی هنوز بسیار بهتر است صرف نظر از این، مطالبی که برای یادگیری در مورد ساندبار و اینکه آیا آنها برای شما مناسب هستند وجود دارد.

ساندبارهای فراگیر

هدف از ساندبارها چیست

ساندبار مانند Yamaha YAS-109 (همچنین در آمازون) به عنوان جایگزینی برای سیستم های فراگیر محبوب جهانی طراحی شدند و در تولیدات اولیه خیلی نظرها را جلب نکرد.

تصور اینکه چگونه هفت (یا بیشتر) اسپیکر داخلی کوچک می توانند صدای مشابه با کیفیت بالا تولید شده توسط یک سیستم فراگیر تولید کنند، دشوار است و با گذشت سالها این تغییر کرده است و ساندبار یک جزء محبوب در بسیاری از تنظیمات سرگرمی خانگی هستند.

در کنار ارائه تجربه صدای فراگیر به شنوندگان، اتصال قطعات صوتی کوچک به دستگاه های دیگر آسان تر است. اکثر تلویزیون ها برای صدا ساخته نشده اند، طراحی نازک آنها افزودن صدای قوی را دشوار می کند، بنابراین تنها گزینه سیم کشی در اسپیکرهای خارجی است.

این نه تنها وقت گیر است، بلکه کابل هایی را نیز به تنظیمات خود اضافه می کنید. با ساندبار نیاز به کابل های اضافی را از بین می برید.

تا زمانی که ساندبارها وارد بازار شدند، تنها گزینه های شما برای صدا، اسپیکرهای داخلی همراه با قطعات یا سیم کشی اسپیکرهای خارجی بود.

سیستم های صدای فراگیر کامل بسیار گران هستند، به خصوص اگر می خواهید صدای فراگیر بشنوید، ساندبارها حد وسط بین اسپیکرهای کوچک و سیستم صوتی گران قیمت هستند.

ساندبارها حد وسط بین بلندگوهای ارزان و گران هستند

ساندبارها برای حل مشکلی که مصرف کنندگان بین کیفیت صدای ضعیف و سیستم صدای فراگیر گران قیمت انتخاب می کردند، اختراع شدند. قطعات با کیفیت صدای بهتری نسبت به اسپیکرهای داخلی و برخی از اسپیکرهای خارجی تولید می کنند. همچنین نصب آنها نسبت به سیستم فراگیر ارزان تر و آسان تر است.

به عنوان یک نتیجه، ساندبارها به سرعت محبوبیت خود را افزایش دادند و اجزای صوتی در بسیاری از خانه‌ها جایگزین سیستم‌های صدای فراگیر می‌شوند و اغلب اولین گزینه‌ای هستند که مصرف‌کنندگان وقتی به دنبال افزایش کیفیت صدا هستند، انتخاب می‌کنند.

علاقه روزافزون مصرف کنندگان به ساندبار منجر به پیشرفت در فناوری قطعات شده است. همچنین برای طرفداران اسپیکر خارجی یک نقطه ضعف دارد.

برخی از تولیدکنندگان اسپیکرهای فراگیر شروع به کاهش کیفیت محصولات خود کرده اند. قطعات داخلی اغلب به اندازه مدل های قبلی قوی نیستند. دلیل کاهش کیفیت اسپیکر این است که سازندگان تصور می کنند مشتریان قصد خرید ساندبار دارند و نه سیستم فراگیر.

اسپیکرهای سینمای خانواده

چگونه ساندبارها می توانند جایگزین اسپیکرهای فراگیر شوند؟

ساندبار یک استوانه بلند و نازک است که چندین بلندگو و جادوهای فنی زیادی را در خود جای داده است. این فناوری است که این امکان را به یک ساندبار کوچک می‌دهد تا اسپیکرهای بزرگی را که معمولاً با سیستم فراگیر عرضه می‌شوند جایگزین کند. در یک سیستم فراگیر، اسپیکرها به صورت استراتژیک در اطراف اتاق قرار می گیرند.

این اطمینان حاصل می کند که همه امواج صوتی به هر گوشه ای می رسند که باعث می شود احساس کنید در صدا احاطه شده اید. ساندبارها بلندگوهایشان را در یک ردیف قرار می‌دهند و محل قرارگیری آنها بستگی به محل قرار دادن یا نصب ساندبار دارد.

ساندبار می تواند جایگزین اسپیکرهای فراگیر شما با فناوری داخلی خود شود، به خصوص اگر چندین بخش در ساندبار وجود داشته باشد که با راهنمای درون جعبه نصب آنها آسان میشود.

به زبان ساده، ساندبار روشی کم‌هزینه برای تقلید از مزایای سیستم صدای فراگیر است و از آنجایی که نصب آن‌ها ارزان و آسان است، محبوبیت آن‌ها به حدی افزایش یافته است که تقریباً از سیستم‌های فراگیر پیشی گرفته‌اند.

چگونه ساندبارها کار می کنند

ساندبارها با فناوری‌های زیادی عرضه می‌شوند که بیشتر از هدایت اسپیکرهای داخلی انجام می‌دهند. این مؤلفه با ارسال امواج یا پرتوهای مختلف صدا که از دیوارها منعکس می شود، کار می کنند که به آن صدای مجازی نیز گفته می شود.

برخی از ساندبارها دارای فناوری هستند که فرض می‌کند اتاق دارای اندازه و شکل استاندارد است، بنابراین امواج صوتی مطابق با آن منعکس می‌شوند.

برخی از ساندبارها به شما این امکان را می دهند که کالیبراسیون ها را متناسب با ابعاد اتاق تنظیم کنید، به این معنی که از مناطق مرده جلوگیری می کنید و در نتیجه از صدای عالی لذت خواهید برد. همین امر را می توان با تنظیمات EQ نیز به دست آورد.

کانال های ساندبار چیست؟

برای هر موج صوتی یک کانال مربوطه در نوار صوتی وجود دارد شما کانال هایی برای جلو و فراگیر در سمت چپ و راست خواهید داشت، به همراه یک کانال وسط این پنج کانال صدای فراگیر را به شما می دهند.

می‌خواهید ساندبار شما حداقل آن پنج کانال را داشته باشد، اما می‌توانید سیستم هایی را با هفت کانال پیدا کنید. دو کانال اضافی از تقسیم اطلاعات کانال های پشتی و فراگیر به چهار به دست می آیند.

امواج صوتی نه تنها از دیوارها، بلکه از سقف نیز پرتاب می شوند. شما یک جلوه صوتی سه بعدی دریافت می کنید.

صدایی فراگیر

نوارهای صوتی با بلندگوهای فراگیر

ویژگی های خاص

می‌توانید از هر دو تجربه صوتی با ساندبار همراه با اسپیکرهای خارجی لذت ببرید. ساندبار با اسپیکرهای فراگیر هر دو بهترین صدا را در اختیار شما قرار می دهند و با نصب و راه اندازی آسان ساندبار که به آن معروف هستند، صدای فراگیر واقعی دریافت خواهید کرد. ساندبار با اسپیکرهای فراگیر همراه با ساب ووفر و اسپیکرهای ماهواره ای است که می توانید در تمام اتاق قرار دهید.

ویژگی های خاص

از یک ساندبار خوب نه تنها کیفیت صدای فراگیر و نصب آسان را دریافت می کنید، بلکه آنها با اسپیکرهای فراگیر نیز دارای چند ویژگی منحصر به فرد از جمله موارد زیر هستند:

کنترل از راه دور

کنترل از راه دور با این نوارهای صوتی استاندارد هستند می‌توانید اسپیکرها، زیرمجموعه‌ها و ساندبار را کنترل کنید، بدون اینکه بر میزان صدای تلویزیون تأثیری بگذارد.

گذرگاه ها و پورت ها

این گزینه را در ساندبار استاندارد پیدا نخواهید کرد، اما این مدل ها دارای پورت های HDMI و USB، همراه با پورت های کمکی، نوری و کواکسیال هستند.

قابلیت اتصال

اتصال بلوتوث یکی دیگر از ویژگی های عالی است که می توانید صدا را از دستگاه های سازگار خود به ساندبار و ترکیبی اسپیکر پخش کنید.

پشتیبانی از صدا پیشرفته

همه ساندبارها از برخی از انواع صدا پشتیبانی می کنند، اما مدل هایی که با اسپیکرهای فراگیر ارائه می شوند با اکثر منابع سازگار هستند، این شامل انواع صدای Dolby، به همراه DTS-X، DTS-HD، Master-Audio و غیره است.

زیبایی و کیفیت صدا

نحوه تنظیم نوار صدا با اسپیکرهای فراگیر

می‌دانید که تنظیم یک ساندبار استاندارد ساده است، و اگر همراه با اسپیکرهای فراگیر باشد، از آن سخت‌تر نیست. بیشتر آنها به‌عنوان دستگاه‌های «plug-and-play» طراحی شده‌اند، بنابراین راه‌اندازی آن بسیار آسان است، به خصوص اگر تلویزیون شما دارای پورت HDMI ARC باشد سر دیگر کابل متصل به ساندبار را به پورت وصل کنید و در منوی صوتی تلویزیون، اسپیکرهای خارجی یا CSC را فعال کنید.

اگر نمی توانید از پورت HDMI ARC استفاده کنید، کابل های نوری و آنالوگ را به پورت های مربوطه در تلویزیون و ساندبار وصل کنید. از آنجا به منوی صوتی تلویزیون بروید و گزینه اسپیکر را برای اتصال دو جزء انتخاب کنید. اسپیکرها و ساب ووفرها را در جایی که می خواهید قرار دهید و صدای فراگیر خواهید داشت.

نتیجه

ساندبارها چندین شکاف در قسمت های مختلف را پر کرده و صدای فراگیر واقع گرایانه تولید می کنند، آنها همچنین قیمت پایین تری نسبت به اکثر اسپیکرهای فراگیر دارند و نصب راحت تری دارند.

البته آنها هر چقدر هم که عالی باشند، شما هنوز صدای فراگیر واقعی دریافت نمی کنید. برای آن، به یک ساندبار با بلندگوهای فراگیر نیاز دارید، و اگر این مسیر را انتخاب کنید، هیچ مشکلی در تنظیم آن نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *